NCP1055ST136T3G
ALIXIN STOCK (HONG KONG) CO., LIMITED
Contact Now
NCP1055ST136T3G
Category : Integrated Circuits (ICs) Power Management (PMIC) AC DC Converters, Offline Switches
Control Features : -
Product Status : Obsolete
Voltage - Start Up : 8.5 V
Mounting Type : Surface Mount
Frequency - Switching : 136kHz
Package : Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT)
Series : -
Supplier Device Package : SOT-223 (TO-261)
Output Isolation : Isolated
Mfr : onsemi
Power (Watts) : 40 W
Fault Protection : Current Limiting, Open Loop, Over Load, Over Temperature
Voltage - Breakdown : 700V
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) : 7.5V ~ 10V
Package / Case : TO-261-4, TO-261AA
Duty Cycle : 77%
Operating Temperature : -40°C ~ 150°C (TJ)
Internal Switch(s) : Yes
Base Product Number : NCP1055
Topology : Flyback
Description : IC OFFLINE SWITCH FLYBACK SOT223
Contact Now
Converter Offline Flyback Topology 136kHz SOT-223 (TO-261)